Pro kvetoucí radost do krajiny!

Pro kvetoucí radost do krajiny! 

 

Dny jsou krátké, pošmourné, často mlha a nevlídno. V takovém čase se všichni těšíme na jaro. Jemné sluneční paprsky, voňavý větřík a první květy v přírodě. Běžte se projít, nastříhejte si větvičky do vázy a pozorujte, jak se v teple domova probudí. Udělá vám to radost, uvidíte. 

Kam na takové větvičky zajít? Já mám nejraději opuštěné remízky, břehy řek, okraje polí a lesů. Nejkrásnější jsou větvičky různorodé, ustřihněte si jednu tady, jednu tam. Keře obvykle rostou po skupinkách pospolu, trnky, myrobalány, lísky, svídy, šípky. Ovocné stromy, zase víc samostatně, nebo v opuštěných sadech. 

Také si můžete určovat, co jste si to nastříhali podle pupenů. Není to vůbec nic jednoduchého. V teple domova to bude určitě lepší. Stačí, když si do vyhledávače zadáte: určování dřevin podle pupenů a směle do toho.

A kde takovou větvičku střihnout, aby to neuškodilo? Je tu pár rad, ovšem vždy je to lepší ukázat než napsat, ale i tak se o to pokusím. Stříhejte jen koncové větvičky. Vždy v místě, tak aby pod střihem zůstala větévka či pupen, ze které poporoste nová větev. Nikdy nic nestříhejte u země, pokud je tam jen jeden kus. Výjimka je třeba u lípy, která často podrůstá u paty kmene, a tam to nevadí. Střihy dělejte čisté, kolmo na větev a nenechávejte tam čípky neboli „věšáky“. To jsou zbytky větvičky, která pak zasychá a může stromu či keři uškodit.

 

Tipy na péči a údržbu

A teď pár tipů, aby vám větve pěkně vykvetly a vydržely dlouho svěží. Výměna vody a udržování čisté vázy je samozřejmostí. Také větve zbavte všeho, co by mohlo ve vodě zahnívat, malé větvičky, zbytky listů nebo jehličí.

Tip 1: Krásné jsou jehnědy, ať už z lísek, břízy nebo olše. Podle toho jak byly nastavené ke sluníčku, mění svoje barvy, od žluté, po zelenou až růžovou. Ale ve váze velmi brzy vykvetou a začnou pouštět obrovské množství pylu. Zabráníte tomu tak že větvičku nedáte do vody. Bud ji přivážete k nějaké jiné větvičce nad hladinou vody, nebo ji vsunete do vázy jako poslední a pohlídáte si to, aby se nenamočila. Takové větvičky se seschnou a zůstanou v původním stavu, nebudou dráždit alergiky ani špinit stůl.

Tip 2: Pokud bydlíte ve městě, můžete se poohlédnout i v místech, kde větve zasahují do chodníku a městská údržba by je na jaře stejně ořízla. Nemusí vám tak být líto, že dřevinu stříháte. 

Tip 3: Krásné jsou i různé suché traviny, stará květenství a okolíky bylin. Pamatujte, že ani ty se do vody dávat nesmí. Ve vodě by začali plesnivět a po čase i dosti zapáchat. Můžete opět použít trik z tipu č. 2.

Jen pár doporučení na závěr, která byste určitě sami respektovali. Jen je pro jistotu zopakuju. Nestříháme stromy na cizím pozemku, v rezervacích či parcích, nebo ty které jsou ještě mladé a malé. Používejte naostřené zahradnické nůžky, nikdy větve nelámejte rukou. Také nestříháme dřeviny a keře, které jsou chráněné. A na závěr, snažte se si větvičku ustřihnout tak, aby nebylo poznat, že byla ustřižena. 

At vám větvičky kvetou a dělají radost, jaro je tu zase za chvíli.

 

 

Autorka textu: Montana Melicharová, Zahradní kvítí Brno, prosinec 2022

Autorky fotografií: Franziska Nagel, Morgunnart, Sofia Krčmář Sämann, Photo Klaris