Pěstování květin a zeleniny k prodeji

Květiny a zelenina – proč je pěstovat dohromady a jak jsme se k této kombinaci dostali my. Článek není o “intercroppingu”, o tom jak si zelenina a květiny navzájem prospívají (i když to tak je), je o záměru živit se prodejem řezaných květin a zeleniny.

Jak to u nás tedy celé začalo… Po zkušenosti s prací v konvenčním velkoobchodním zahradnictví v zahraničí jsme si řekli, že nás to baví. Ale že na to půjdeme jinak. A kdo? Já (Anina) a Pavel, zakladatelé ekologické farmy Kveteto. Věděli jsme, že chceme být ekozemědělci a že by to chtělo najít skulinu na trhu. Pak vznikl nápad pěstovat květiny k řezu. Postupně jsme budovali farmu a zvětšovali produkci květin. 

Pak přišel covid a my jsme nevěděli co bude. V tu chvíli jsme si řekli, že se vrhneme i na pěstování zeleniny. Teoretické znalosti jsme na to měli, pěstování květin je zelenině podobné. Vybavení už by také nějaké bylo, tak proč ne. Nakoupili jsme osivo, pořídili nutné nářadí.

V reálu nám zelenina přidala dost námahy navíc. Teoretické znalosti byly opravdu teoretické a hlavně každá zelenina má speciální pěstovací potřeby. První rok pro nás byl velkou výzvou. Vyzkoušeli jsme si jaké je pěstování a sklízení zeleniny, co se vyplatí pěstovat a co vůbec. Zabrat nám dala i příprava nových záhonů na zeleninu. Inspirací nám byla metoda „no dig“, tedy bezorebný způsob hospodaření. My jsme konkrétně zvolili kompost jako naší hlavní surovinu. Kompost jsme museli dokoupit, takové množství se na farmě vyrobit nedalo. A to se ukázalo jako problém, ve zkratce – není kompost jako kompost. Další výzvou byl pro nás u zeleniny plevel, první rok jsme některou zeleninu ani nenašli… První rok byl velmi poučný, ale nevzdali jsme to.

V pěstování zeleniny se posouváme dál a pořád nám to dává smysl. Pěstovat krásné květiny je fajn, no a pěstovat zdravé jídlo pro nás a naše zákazníky je taky dobrý pocit. Zatím stále hodnotíme zeleninu jako pracnější a méně výnosovou/výdělečnou. Ale tím jak se zlepšujeme, učíme se efektivnější postupy (jak v plánování, pěstování, sklízení), tím se rentabilita zlepšuje. Naše květiny mimo jiné prodáváme na trhu a v bezobalovém obchodu, start prodeje zeleniny byl tímto ulehčen, měli jsme už dopředu odbytová místa.

Díky zelenině nám do našeho vybavení přibylo pár kusů dobrého nářadí, které využíváme i na květiny. Prvním kusem je Jang seeder (sečka), jednostopý ruční vysévací pomocník pro přímé výsevy. Výsevy s ním jsou jednoduché, rychlé a přesné. Pořídili jsme i několik druhů pleček, jednu tzv. wheel hoe (plečka s kolem a „řidítky“) využíváme hojně pro údržbu cestiček. Koupili jsme také grider – válec, který načrtne sázecí rastr na záhon. Je těžký, využití vypadá minimálně, nám ale neuvěřitelně zrychlil práci.

Tak jak je to s výhodami společného pěstování? Za výhodu pěstování květin a zeleniny považuji ještě větší druhovou rozmanitost na farmě. Záhony se střídají (ne všechny, některé jsou stálé) a rotace je pestřejší. Někdy může být větší poptávka po květinách, jindy po zelenině, podnikatelsky jde prostě o širší záběr s menším riskem. Na našich prodejních místech je kombinace oblíbená, spousta zákazníků nakupuje i květiny i zeleninu. Veškeré naše zahradnické vybavení má větší užití, jak traktor, tak všechny ruční vymoženosti. Konkrétně pro naši farmu je dobré také dělení práce. Já mám na starosti odbyt květin (sklizeň a vázání), Pavel zeleniny. Když je potřeba, tak se doplňujeme.

Kvůli zelenině jsme museli zvětšit naše předpěstovávací místo, sadba zeleniny je poměrně prostorově náročná. Pořídili jsme další fóliovník pro teplomilné plodiny (rajčata, okurky, papriky). Založili jsme nové záhony. Zjistili jsme, že potřebujeme místo pro mytí zeleniny, skladování beden atd. Nově přibyl i vozík za auto – zelenina je hodně prostorově objemná. Nechci tyto řádky nazvat nevýhodami, spíš jsou to body k zamyšlení, pokud budete uvažovat o této pěstební kombinaci.

Při promýšlení pěstování zeleniny současně s květinami jsme se rozhlíželi také po farmách, které takto fungují. A několik jsme jich našli. V Rakousku jsme navštívili biofarmu Vom Hügel – pěstují květiny a zeleninu pro svoji kavárnu. Další inspirace byly z knih nebo internetu. Four season Farm, Eliot a Barbara Coleman jsou známí hlavně svým pěstováním zeleniny, Barbara ale pěstuje i květiny. Cook’s Garden – také kombinace květin a zeleniny, k tomu navíc včely (hojně diskutované téma, jestli je možné chovat včely a pěstovat květiny k řezu). Mezi dalšími zmíním třeba Harvest Moon Farm, Peregrine Farm.

A doporučení? To Vám nedám. Pěstování květin a zeleniny je náročné, ale má to svoje výhody. Každý musí sám posoudit na co má kapacitu a co ho baví. My v této kombinaci určitě nějakou dobu zůstaneme, jestli napořád to nevím, ale teď nám to dává smysl.

Anina, Kveteto, červen 2022