Čemeřice a jejich využití k řezu

Tyto jarní krásky jsou na zahradách nepřekonatelné, tedy alespoň pro mě. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších květin. Je skvělá pro hmyz a rozzáří stinné kouty zahrady. My se ale podíváme na jejich využití pro floristické účely. 

 

Nejlepší stanoviště

Mně se osvědčilo pěstování pod listnatými stromy. V jarních měsících využijí rostliny slunce, v létě zastínění, na podzim mulč z listí, ze kterého se pak stane kompost. Mají rády vlhko, nikdy je však nezalévám.

 

Kde čemeřici sehnat? 

Pokud vám nesejde na barvě a druhu, poptejte semenáčky v zahradnických skupinách. V případě, že se rostlině na místě daří, sama se dobře vysemeňuje v okolí. Nákup osiva a vypěstování vlastních čemeřic nedoporučuji. Jedná se o velmi zdlouhavý a náročný proces s nejistým výsledkem. 

Nejsnadnější je nákup sazenice. V jarních měsících se koná i pár čemeřicových výstav. Např. ve Ctěnicích jsou k prodeji vzácnější a jedinečné semenáčky ze zahraničí. Využít můžete i různé e-shopy či přímo zahradnická centra či květinářství. 

 

Pane bože, proč je to tak drahý!?

No ano, proč? Sazenice čemeřic se prodávají kvetoucí, abyste věděli, jak vypadá, a mohli si vybrat nejen podle obrázku. A vypěstovat statnou čemeřici s několika květy trvá několik let. Připočtěte si třeba patent na danou odrůdu, práci a péči zahradníku, skleníky, další položky jako substrát, cedulky, obaly atd. A tak se můžeme vyšplhat na několik stovek, u těch vzácných a nově vyšlechtěných i tisíc.

 

Odrůdy k řezu

V tomto případě je to jen na vás, které si vyberete. K řezu není vhodná Helleborus niger, protože je příliš nízká. Já pěstuji hlavně Helleborus orientalis, Helleborus foetidus a pár dalších, které se mi povedlo někde zakoupit. Vybírám si podle postavení květu na stonku, jeho délky a samozřejmě barvy květu. 

 

Ta bílá je nejhezčí, ale kdy ji ustřihnu?

Barevnost a doba střihu spolu velmi úzce souvisí. A asi vás trochu zklamu. Aby čemeřice ve váze vydržely, musí se stříhat odkvetlé, a ty odkvetlé už své živé barvy trochu pozbyly. Bílé se zbarví do zelena, jasně vínové do fialové, růžové jsou s nádechem zelené i vínové.

Pokud ustřihnete nedozrálou čemeřici, ve váze uvadne do pár hodin. A ani všechny triky, které najdete na internetu nepomůžou. Vyzkoušela jsme úplně všechno. Jediná záruka je ustřihnutí stopky s odkvetlými květy. Potíž trošku je, že květy se na stonku otevírají postupně, musíte tedy vydržet, až bude i ten poslední květ otevřený a částečně opylený hmyzem. 

Fotky  zleva: Ideální stádium k řezu květů, semeníky v květech jsou vyvinuté, tyčinky jsou opadané. Fotka vedle: Nevyzrálý a neopylený květ čemeřice nevhodný k řezu.

Čemeřice tedy kvetou už od března, ke střihu jsou však vhodné, až tak ke konci dubna, kdy je vyšší aktivita hmyzu, který květy rychleji opyluje. Ty odkvétají, vytvářejí v semeníkách semena a přesně v této době nemusíte mít obavy z vadnutí.

Květy řežu u země, stopky rozříznu nožem odspodu cca 8cm dlouhým řezem napůl (šikmý střih není pro hydrataci nedostatečný. Vložím do plného kyblíku vody, hydratuji několik hodin. Až poté s květy pracuji, nebo je prodám do květinářství.  

Čemeřice jsou jedovaté, nedávejte je tak na dorty, a pokud jste na mízy rostlin citliví, pracujte v rukavicích a s dlouhým rukávem, mohou způsobovat svědění a vyrážku na kůži. V případě, že by vám zbyly neprodané květy, usušte je. Zachovají si svoji barvu a jsou krásné.

 

Škůdci, nemoci a péče.

Občas mají čemeřice mšice. Neřeším to, tyto květy nestříhám a nechám je na rostlině. Někdy se vyskytnou černé fleky na listech. Jde o černou skvrnitost. Pokud se mi na listech něco nezdá, ustřihnu ho a spálím. Nikdy tyto listy nedávejte na kompost, aby se choroba nešířila.  

Třeba v Anglii je zvykem brzy na jaře, ještě před kvetením, ostříhat všechny listy. Květy pak v zahradě pěkně vyniknou a po odkvětu rostlině vyrostou listy nové. Je to také prevence před přenosem právě skvrnitosti. Já stříhám třeba jen každý třetí list, aby nebyl porost příliš hustý. Nemoci u sebe nepozoruji, jen mechanická poškození od zvěře. A teď ta skvělá věc. Čemeřice jsou jedovaté a veškerá zvěř je nechává na pokoji a neničí je. 

Doufám, že jsem vás přesvědčila a pár rostlin si pořídíte. Pokud jste farmář, vyzkoušejte pouze pár rostlin, zda se jim bude u vás dařit, a až pak to zkuste ve větším.  Máte dotaz? Napište mi, ráda si o čemeřicích povídám.

 

 

Autorka: Montana Melicharová, Zahradní kvítí

Autoři fotek: Lucie Černochová, David Poul